LIOFILIZACJA

Smak
świeżych ziół
i warzyw

Smak świeżych warzyw i witaminy świeżego zioła w postaci pysznego suszu lub proszku, a do tego zachowane wszystkie wartości odżywcze.
Brzmi niemożliwie?
A jednak to prawda!

Wszystko za sprawą procesu liofilizacji – nowoczesnej metody utrwalającej żywność najwyższej jakości.
Dzięki temu procesowi, liofilizowane warzywa, liofilizowane przyprawy czy liofilizowane zioła, zachowują długi termin przydatności, wartości odżywcze i niesamowite walory smakowe. A to wszystko w wygodnej i lekkiej formie.
Mimo obco brzmiącej nazwy, są w 100% naturalne!

Jak to możliwe i na czym polega cały proces?

Liofilizacja to nic innego, jak natychmiastowe i głębokie zamrożenie wybranego produktu, a następnie usunięcie z niego wody poprzez proces sublimacji– oznacza to, że lód przechodzi bezpośrednio w parę wodną, z pominięciem stanu ciekłego. Proces ten przebiega w niskiej temperaturze oraz pod znacznie obniżonym ciśnieniem. Dzięki liofilizacji zachowujemy intensywny smak, aromat i właściwości świeżego produktu. Wytwarzanie produktów liofilizowanych to metoda konserwacji, znana już w XIII wieku i wykorzystywana przez ludność zamieszkującą Andy do przygotowywania  „chuño”- suszonych mrozem ziemniaków. Współczesna nauka rozwinęła ten genialny proces dopiero w XX wieku. W znacznym stopniu przyczyniła się do tego tragiczna sytuacja niedoborów leków i pochodnych krwii podczas II Wojny Światowej. To wtedy liofilizacja znajduje szerokie zastosowanie w  utrwalaniu penicyliny i osocza, aby można było je transportować na pola walki, bez konieczności przechowywania w niskich temperaturach. Ciekawostką jest, że ta nowoczesna metoda utrwalająca żywność, mająca szerokie zastosowanie, przyczyniła się również do powstania pełnowartościowych racji żywieniowych dla astronautów i żołnierzy. Bez lodówki ich posiłki, mogą przetrwać nawet 3 lata, jako alternatywa świeżych produktów, ponieważ proces liofilizacji pozwala zachować wartości wyjściowe składników odżywczych. Liofilizowane produkty żywnościowe nie tracą koloru, zapachu, smaku, wartości odżywczych, nie dochodzi też do żadnych zasadniczych zmian w ich strukturze podczas procesu liofilizacji. Produkt końcowy traci ponad 90% swojej pierwotnej wagi, a zawartość wilgoci jest zredukowana do 1-2%. Dlatego wystarczy połączyć je znów z wodą, aby otrzymać niemal świeży produkt

Liofilizowany,
świeży smak
- czyli, o co
chodzi?

Czy wiedzieliście, że…?

Liofilizowane warzywa mogą być przechowywane 20, a nawet 30 lat?
Ponadto badania dowodzą, że liofilizacja usuwa rakotwórcze azotyny!

Smak
świeżych ziół
i warzywa
liofilizowane
- dla kogo?

Dla każdego! Liofilizacja jest najlepszym sposobem na zachowanie wartości odżywczej produktów. Spożywając 15-gramową porcję  warzyw lub owoców, można pokryć znaczną część zapotrzebowania na naturalną, wysoko przyswajalną witaminę C. Produkty liofilizowane stanowią fantastyczny, wysokowartościowy element zdrowej diety. Nieodzownym atutem liofilizowanego jedzenia jest też jego lekkość, mała objętość i wygoda w transporcie, co jest niezwykle ważne np. w turystyce, caravaningu, przy uprawianiu sportów, szczególnie ekstremalnych. Liofilizowane zioła to źródło wielu cennych składników odżywczych, do których ciężko jest przekonać najmłodszych. Dzięki delikatnej formie, w znakomity sposób można wzbogacić dania przygotowywane dla dzieci i seniorów, bez utraty  jakości zioła. Tak samo jest w przypadku warzyw. Liofilizowane warzywa to świetna alternatywa dla świeżych produktów tego rodzaju. Dzięki procesowi produkt zachowuje większe ilości przyswajalnych witamin, w mniejszej objętości i bardziej przystępnej formie. Liofilizowane warzywa i liofilizowane zioła, znajdują szerokie zastosowanie w komponowaniu jadłospisów dla osób chcących prowadzić zdrowy, zrównoważony tryb życia. Można je dodawać do potraw, koktajli lub chrupać ze smakiem. Dbając o swoje zdrowie warto zwrócić na nie uwagę!